Zabawki i Aktywności Sensoryczne dla Niemowląt, Maluchów i Przedszkolaków

12-11-2023

Witajcie w wspaniałym świecie zabawy sensorycznej. Gdy masz małe dziecko, to jest fraza, którą możesz zacząć słyszeć dość często. Ale co to dokładnie oznacza i jak może to korzystnie wpłynąć na twoje dziecko?

Co to jest Zabawa Sensoryczna?

Witajcie w wspaniałym świecie zabawy sensorycznej. Gdy masz małe dziecko, to jest fraza, którą możesz zacząć słyszeć dość często. Ale co to dokładnie oznacza i jak może to korzystnie wpłynąć na twoje dziecko?

Wszyscy posiadamy pięć podstawowych zmysłów: wzrok, dotyk, słuch, węch i smak. Zabawa sensoryczna to po prostu działalność zaprojektowana w taki sposób, aby stymulować przynajmniej jeden (lub więcej) z tych zmysłów w sposób zabawny i angażujący.

Le Toy Van pasjonuje się tworzeniem pięknych drewnianych zabawek, które inspirują możliwości nauki poprzez magię zabawy.

Kiedy Moje Dziecko Jest Gotowe na Zabawę Sensoryczną?

Od momentu narodzin twój maluszek jest gotowy na podróż odkrywania zmysłów. To umiejętność, którą dzieci zaczynają praktykować już w łonie matki, dzięki czemu, gdy się rodzą, są w stanie rozpoznawać dźwięki, takie jak twój głos, i twój zapach. Niesamowite, prawda?

Jakie Są Korzyści Zabawy Sensorycznej?

Korzyści z zabawy sensorycznej są nieograniczone. Niemowlęta naturalnie używają swoich zmysłów podczas rozwoju, więc wszystko, co rodzic lub opiekun może zrobić, aby dodatkowo je zachęcić, przyciągnie ich ciekawość i pomoże dalej rozwijać się.

W miarę jak twoje dziecko rośnie, eksploracja sensoryczna może pomóc mu zrozumieć świat wokół niego. Jest to również istotne dla rozwoju mózgu. Budując istotne połączenia nerwowe między ścieżkami mózgu, umożliwia to niemowlętom wykonywanie bardziej złożonych zadań edukacyjnych.

Zabawa sensoryczna może również wspierać rozwój mowy, wzrost poznawczy i funkcję pamięci, a także pomagać w doskonaleniu umiejętności społecznych i motoryki dużej.

Inną korzyścią jest to, że może mieć łagodzący wpływ na dzieci, które czują się zdenerwowane, zaniepokojone lub sfrustrowane.

 

Zabawa Sensoryczna Według Wieku

Niemowlęca Miłość

Istnieje wiele wspaniałych aktywności sensorycznych, które można cieszyć się razem z małym dzieckiem, z których większość jest bardzo prosta, skuteczna i łatwa do stworzenia w domu. To również świetna okazja do budowania więzi między wami.

Wybieraj aktywność ostrożnie w zależności od wieku i etapu rozwojowego twojego dziecka. Jeśli masz maluszka, który wciąż wkłada coś do buzi, wybierz odpowiednią aktywność, która będzie bezpieczna i nie zawiera małych części, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie zadławienia. Zawsze pamiętaj o nadzorze nad dziećmi podczas wszelkich zabaw wodnych.

Dla noworodków i małych niemowląt zabawa sensoryczna może być tak prosta, jak delikatne dmuchanie w brzek lub zabawa w a kuku. Pozwolenie im na eksplorację różnych faktur poprzez dotyk, takich jak przeciąganie piórkiem po ich rękach i nogach lub używanie miękkiego, kolorowego płótna jedwabnego do otulania ich ciała, tworzy zabawę pełną radości i relaksu.

W miarę jak zaczynają rosnąć, wprowadzanie zabawek dodaje nowego wymiaru i dodatkowo pobudza ich zainteresowanie. Drewniane gryzaczki do ząbkowania są odpowiednie od samego urodzenia i doskonale nadają się dla ciekawskich małych umysłów. Oprócz łagodzenia drobnych problemów z ząbkowaniem poprzez smakowanie, jaskrawe kolory i kawałki grubego drewna stymulują wzrok i dotyk.

Innym idealnym zabawkowym narzędziem sensorycznym dla naszych najmłodszych uczących się jest pałąk z zawieszonymi zabawkami dla niemowląt. Inspirowanie młodych wyobraźni poprzez kolory, dźwięki i tekstury do odkrywania. 

Ujarzmianie Małego dziecka

Dzieci uwielbiają się pobrudzić (przepraszamy, ale to prawda) i  urocze tace sensoryczne są łatwe do zrobienia i super zabawne, nie powodując przy tym zbyt wielkiego chaosu. Weź tacę lub zrecyklowany pojemnik, taki jak pusty po maśle lub podobny, i wsyp do niego trochę domowej mąki do pieczenia. Dodaj kilka podstawowych przedmiotów, które masz w domu, takie jak łyżki, miarki, durszlak czy nawet tacki na lód, i pozwól im się zabawić. Maluchy uwielbiają robić odciski dłoni i tworzyć kształty w mące również palcami.

Możesz pójść o krok dalej i dodać olej (2 szklanki mąki do ½ szklanki oleju roślinnego), aby stworzyć prostą masę, idealną do wycinania kształtów i formowania arcydzieł dla jeszcze większej zabawy w bałaganie.

Niesamowity pchacz Le Toy Van oferuje prawdziwą ucztę dla zmysłów. Pełen zabawy, posiada 12 cech sensorycznych do odkrycia, zaprojektowanych, aby rozbudzić ciekawość i zachęcić do wczesnego uczenia się poprzez zabawę. Doskonałe wsparcie budowania pewności siebie i podejmowania pierwszych kroków.

A co powiesz na układankę kształtów sensorycznych? Ta wielozmysłowa zabawka doskonale nadaje się dla dzieci od 1 roku życia wzwyż, zaprojektowana do stymulowania różnych zmysłów i rozbudzenia ciekawości. Z 9 kształtami do odkrywania, potrząśnij, aby usłyszeć dzwonek, zaglądaj przez kalejdoskopowe soczewki i dotykaj miękkiej, puszystej tkaniny.

Przedszkolak

W miarę rozwoju ciekawości, rozbudzaj wyobraźnię przedszkolaków, korzystając z kuszących własnoręcznie wykonanych skarbów sensorycznych, aby podtrzymać iskrzenie wyobraźni.

Butelki sensoryczne dostarczają mnóstwo zachwytów, a jest tyle różnych opcji do wypróbowania. Kochamy te pachnące butelki sensoryczne, wykonane z zrecyklowanej plastikowej butelki, wypełnione małymi patyczkami zebranymi podczas spaceru po parku lub z ogrodu. Następnie weź worek z zamknięciem na zamek i wsyp do niego surowy ryż. Dodaj naturalny barwnik spożywczy w wybranym odcieniu i kilka kropel olejku eterycznego, np. lawendowego ze względu na jego właściwości uspokajające. Następnie wsyp ryż do butelki i dokładnie zakręć korek. Na koniec weź pinezkę i zrób małe dziurki po całej butelce, aby uwalnić zapach. Nie tylko wygląda estetycznie, ale również pobudza słuch i węch.

Malowanie palcami to kolejna popularna aktywność do wypróbowania z młodymi artystami, zwłaszcza gdy jeszcze nie są pewni siebie, trzymając ołówek czy pędzel. Po prostu przygotuj stację malowania z papierem i gamą kolorowych, nietoksycznych farb wodnych (jeśli to możliwe, wybieraj farby temperowe). Zabezpiecz stół przykryciem lub ścieralnym obrusem i użyj fartucha, aby ubrania nie były pokryte farbą. Następnie zachęcaj małych artystów, aby zanurzali palce w farbie i zajmowali się tworzeniem zabawnych obrazków, używając wyobraźni do stworzenia zwierząt, kształtów, kwiatów, cyfr i nie tylko.

Urocza, klasyczna drewniana kamera Le Toy Van z pewnością przypadnie do gustu początkującym młodym fotografom. To wspaniała zabawka sensoryczna, prezentująca uroczą retro stylistykę z zabawną soczewką kalejdoskopową. Dzięki poręcznym rozmiarom i solidnemu paskowi do noszenia, idealnie nadaje się do zabrania na wszystkie ich mini przygody.

Dla miłośników tradycyjnej rodzinnej zabawy, sprawdź też zabawkę z wyskakującymi patyczkami. Ta interaktywna, sprężynowa gra z pewnością stanie się ulubioną na dzień po dniu inspirującej zabawy sensorycznej. Z kolorowymi prętami wyskakującymi do góry, wciskaj je i bądź gotowy, aby złapać je, zanim spadną!

Mamy nadzieję, że ta lektura sprawiła Ci przyjemność i zainspirowała do rozbudzenia zmysłów. Możesz kupić piękną gamę drewnianych zabawek sensorycznych Le Toy Van, zaprojektowanych do rozbudzenia ciekawości i kreatywnej zabawy dla niemowląt i maluchów. Wszystkie zabawki są zrównoważone i wykonane z miłością, z myślą o długotrwałej zabawie przez całe życie.

 

Polecane produkty

Drewniany aparat fotograficzny Le Toy Van

Drewniany aparat fotograficzny Le Toy Van

Aparat zawiera obrotowy obiektyw z kreatywną funkcją ruchomego kalejdoskopu, przycisk do naciskania i praktyczny pasek do noszenia,...
Chodzik pchacz drewniany wózek na klocki Micki Premium drewniany

Chodzik pchacz drewniany wózek na klocki Micki Premium drewniany

Klasyczny chodzik dla dzieci Micki z serii Premium to wyjątkowa zabawka, która nie tylko wspiera rozwój dziecka, ale również łączy estetykę ...
Chmurka z wyskakującymi patyczkami Le Toy Van

Chmurka z wyskakującymi patyczkami Le Toy Van

Solidna, sprężynowa drewniana chmurka z pięcioma kolorowymi wyskakującymi patyczkami. Wykonana z drewna kauczukowego pomalowana pastelowymi ...
Kształty sensoryczne klocki dzwiękowe drewniane Le Toy Van

Kształty sensoryczne klocki dzwiękowe drewniane Le Toy Van

Drewniana zabawka sensoryczna zapewniająca mnóstwo ciekawych zajęć stymulujących młode umysły. Zestaw zachęca do rozpoznawania kolorów i ksz...
Drewniany gryzak Le Toy Van

Drewniany gryzak Le Toy Van

Gryzaczek w postaci sześciu koralików z drewna kauczukowego, połączonych ze sobą mocnym elastycznym sznurkiem, wykończonych w delikatnych, p...